Prawa i obowiązki opiekunek w Niemczech

4059
Prawa i obowiązki opiekunek w Niemczech

Praca w charakterze opiekunki osoby starszej jest coraz bardziej popularna. Wiąże się to nierozerwalnie z tym, iż nasze europejskie społeczeństwa szybko się starzeją, a nawet już dziś w wielu z nich znakomitą większość stanowią osoby starsze (chociażby w Niemczech).

To sprawia, że wiele Polek podejmuje kształcenie w zawodzie opiekunki lub zmienia branże, by zająć się właśnie tym zawodem. Jakie obowiązki wiążą się z wykonywaniem tej pracy? Jakie prawa ma pracownik wykonujący pracę opiekunki osoby starszej?

Co robi opiekunka osoby starszej- zakres obowiązków opiekunki

Obowiązki opiekunki osoby starszej podzielić można na dwie kategorie: obowiązki związane z opieką nad osobą starszą i jej pielęgnacją oraz obowiązki dotyczące prowadzenia gospodarstwa domowego.

Obowiązki związane z opieką nad osobą starszą to pomoc podczas mycia się lub samodzielne mycie podopiecznego (jeżeli jest obłożnie chory, leżący), pomoc podczas spożywania posiłków, dbanie o skórę, włosy i paznokcie seniora, pomoc w wykonywaniu wszelkich czynności, asekurowanie seniora podczas wstawania/ siadania/ chodzenia, spędzanie z seniorem czasu na rozmowach, czytaniu książek lub czasopism, oglądaniu tv, spacerach, uprawianiu hobby, pilnowanie wszelkich wizyt lekarskich czy innych osoby starszej.

Zadania dotyczące prowadzenia gospodarstwa domowego to przygotowywanie posiłków (najczęściej chociaż trzech dziennie), sprzątanie w pomieszczeniach, w których żyje się wspólnie z seniorem, robienie opłat za czynsz, media, telefon, pilnowanie wszelkich załatwień związanych z podopiecznym.

Obowiązkiem opiekunki jest zajmowanie się seniorem przez około 8 godzin dziennie. Większość opiekunek mieszka z podopiecznym pod jednym dachem, tak więc są dyspozycyjne niemal całą dobę. Czas, gdy podopieczny odpoczywa, zajmuje się sobą lub śpi, powinien być wykorzystany przez opiekunkę jako czas własnego odpoczynku. Opiekunka ma prawo raz w tygodniu mieć cały dzień wolny lub dwa razy po pół dnia.

Prawa opiekunki pracującej w Niemczech

Prawa i obowiązki opiekunki powinny być jasno określone już na początku współpracy. Opiekunka ma prawo podpisać taką umowę, której obowiązki są zgodne z zakresem prac na jakie się ona zgadza i decyduje. Opiekunka ma np. prawo odmawiać wykonywania wszelkich zadań, które zarezerwowane są dla personelu medycznego- nie powinna ona zmieniać opatrunków na otwartych ranach, robić zastrzyków, podawać insuliny itp. Opiekunka ma także prawo odmówić robienia takich zadań jak np. sprzątanie piwnicy- jej obowiązkiem jest utrzymywanie porządku w domu, ale nie w pomieszczeniach, w których na co dzień nie żyje z podopiecznym.

Opiekunka ma prawo do odpoczynku, a pokój który zajmuje jest miejscem jej prywatności i prywatność musi być zachowana. Opiekunka ma także pełne prawo do posiadania wszelkich środków potrzebnych do wykonywania swoich obowiązków oraz do korzystania z sposób nieograniczony z produktów spożywczych. Opiekunka ma także prawo do kontaktu z agencją opiekunek, zwłaszcza w kwestiach spornych czy konfliktowych między nią a podopiecznym bądź rodziną podopiecznego. Jeżeli praca, na którą zdecydowała się opiekunka, różni się od tego, co było ujęte w zleceniu, ma ona prawo do rezygnacji z tego zlecenia.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Zarobki opiekunek osób w starszych mogą liczyć na dość satysfakcjonujące wynagrodzenie. Jego wysokość różni się jednak w zależności od kilku czynników. Więcej zarobi taka opiekunka, która ma więcej doświadczenia, posiada kwalifikacje (np. ukończone kursy), zna język niemiecki. Płaca jest także bardzo uzależniona od regiony kraju, w którym się ją wykonuje. Największe zarobki oferuje Bawaria, Badenia- Wirtembergia i największe miasta tychże landów jak Monachium oraz Stuttgart.

W tych częściach Niemiec można zarobić nawet około 2000 euro miesięcznie na rękę. Inne landy, jak Brandenburgia z Berlinem, Saksonia czy landy północne, oferują znacznie mniejsze zarobki od 100 do 1300 euro netto miesięcznie. Pracując na zleceniach od agencji można dodatkowo otrzymać premie, co jest kolejnym zastrzykiem gotówki.

Oceń wpis
[Ocen: 5 Średnia: 3]