Ile zarabia opiekunka w Niemczech na czarno?

2502
Ile zarabia opiekunka w Niemczech na czarno

Praca opiekunki osoby starszej przyciąga za Odrę bardzo wiele doświadczonych i wykwalifikowanych Polek. Ale wyjeżdżają także panie, które jeszcze nie posiadają doświadczenia ani referencji, a nawet takie, które nie posługują się w żadnym stopniu językiem niemieckim.

To ryzykowne, zwłaszcza gdy wyjeżdża się po raz pierwszy i nie zna się danego środowiska pracy. Wiele osób skuszonych jest także wyższymi zarobkami pracy „na czarno”, czyli nielegalnie, bez wykonania odpowiednich formalności w urzędzie pracy. Czy warto w ten sposób zarabiać i ile te zarobki się różnią od zatrudnienia poprzez agencję?

Opiekunka do osób starszych w Niemczech bez pośredników

„Sama sobie znajdę pracę” zarzekają się niektóre z pań. Kusi je wyższy zarobek i brak potrzebnych formalności do wypełniania. Ale nie jest to dobre posunięcie, zwłaszcza w przypadku pierwszego wyjazdu osoby niedoświadczonej. Praca nielegalna nigdy zresztą nie jest dobrym pomysłem. Niemieckie społeczeństwo jest jednym z najbardziej starzejących się społeczeństw Europy, zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych jest tam ogromne. Dlatego wiele Polek i innych pań ze Wschodniej Europy kusi wizja wyjazdu zarobkowego. Szacuje się, iż już niemal pół miliona gospodarstw domowych w Niemczech zatrudnia opiekunki, a większość z nich, niestety, robi to na czarno.

Praca nielegalna jest złym rozwiązaniem, czasem tylko może się wydawać, iż zarobimy więcej, ale może być odwrotnie- możemy tylko stracić. Pracodawca zatrudniający na czarno rości sobie większe wymagania co do opiekunki, często wcale nie wynagradzając jej odpowiednio do wykonywanej pracy. Opieka jest całodobowa, opiekunka nie ma prawa do urlopu, nie posiada żadnych praw pracowniczych, nie jest objęta opieką medyczną w razie choroby i za to wszystko może nawet dostać jedynie 1000 euro netto miesięcznie.

Praca na własną rękę, nielegalna nie jest więc żadnym rozwiązaniem, gdyż opiekunka nie jest w przypadku chroniona w żaden sposób. Może być nawet podwójnie wykorzystywana, skłaniania do pracy ponad siłę. Zarobki w pracy na czarno oraz w pracy przez agencję są zbliżone do siebie, te nielegalne mogą być ewentualnie wyższe o 200-300 euro- tylko czy warto?

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech przez agencję pracy

Na polskim rynku pracy znajdziemy setki, a nawet tysiące ofert pracy od agencji opiekunek. To zdecydowanie korzystniejszy wybór wyjazdu zarobkowego niż praca na czarno. Chcąc zostać zatrudnionym przez agencję i otrzymać odpowiadające zlecenie, należy najpierw przejść proces rekrutacji. W tym celu kandydatka wysyła swoje CV i list motywacyjny, a następnie zapraszana jest na rozmowę, podczas której sprawdzane są jej umiejętności językowe i weryfikowane doświadczenie.

Na tej podstawie pani otrzymuje oferty pracy dostosowane do jej oczekiwań. Zaletami zatrudnienia poprzez agencję jest z pewnością dostęp do bardzo szerokiej oferty zleceń oraz do kursów językowych, które za darmo udostępnia opiekunce agencja. Zatrudnienie przez agencję daje dobre perspektywy na przyszłość- jeżeli będziemy dobrze pracować, zdobywać referencje, będziemy mogli starać się o lepsze premie i ciekawsze oferty.

Zatrudnienie przez agencję pozwala szybciej znaleźć pracę niż szukanie jej samemu- to ważne, zwłaszcza gdy ktoś chce podjąć pracę natychmiast. I najważniejsze- posiadamy ubezpieczenie, pracujemy legalnie, jesteśmy chronieni prawem.

Ubezpieczenie pracownika w Niemczech

Chcąc się ubezpieczyć na najpowszechniejsze zdarzenia losowe, pracownik winien być objęty niemieckim ubezpieczeniem społecznym. W skład tego ubezpieczenia wchodzą: ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, ustawowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, ubezpieczenie wypadkowe, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, ubezpieczenie emerytalno- rentowe.

Za ubezpieczenie płaci się stałą stawkę procentową od uzyskanego dochodu. Pracując na terenie Niemiec podlega się automatycznie obowiązującym na terenie tego kraju przepisom ubezpieczeniowym. Wyjątkiem są jedynie pracownicy delegowani przy przygraniczni.

Oceń wpis
[Ocen: 1 Średnia: 4]