Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech 2020?

1978
Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech 2020

Zarobki w naszym kraju, niezależnie od branży, są zdecydowanie mało satysfakcjonujące. Nieraz ciężka i wymagająca praca nie jest u nas wynagradzana w należyty sposób, dlatego też tak wiele osób decyduje się pracować poza granicami kraju. Podobnie rzecz ma się w przypadku opiekunek osób starszych- panie, które podejmują się tego zawodu mogą w Polsce liczyć na zarobki oscylujące wokół minimalnej pensji ustawowej.

To zdecydowanie niewiele, biorąc pod uwagę to, iż praca opiekunki jest pracą bardzo wymagającą i odpowiedzialną, a także iż jest bardzo duże zapotrzebowanie na tę pracę. Krajami, do których najczęściej wyjeżdżają Polki, by opiekować się seniorami są Niemcy i Wielka Brytania, ale na liście krajów docelowych jest także wysoko Austria, Szwajcaria czy Włochy. W krajach tych można rocznie zarobić nawet między 90 000 a 230 000 złotych!

Opiekunka osób starszych, ile zarabia?

Jak już wspomnieliśmy, praca jako opiekunka osób starszych w naszym kraju jest bardzo słabo opłacalna. Jest to praca, która jest zdecydowanie ciężka- fizycznie, ale i psychicznie oraz emocjonalnie- a zarobić za nią można miesięcznie około 2000 złotych netto. Dlatego też osoby, które posiadają doświadczenie w opiece nad seniorami, znają języki obce czy też mają odpowiednie kwalifikacje, tak często wybierają wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Za granicą koszty życia są naturalnie wyższe niż te w Polsce, ale i można tam zarobić nieporównywalnie więcej niż pracując u nas.

Czytaj również: https://nursecare24.pl/2020/04/28/dlaczego-warto-wyjechac-do-pracy-do-niemiec-podczas-epidemii/

Często Polski decydują się na podjęcie pracy nad Tamizą, gdzie rocznie można średnio zarobić nawet około 100 000 złotych. Osoby, które pragną podjąć pracę trochę bliżej, wybierają za kraj emigracji zarobkowej naszych najbliższych sąsiadów- Niemcy. To, ile będziemy zarabiać zależy w dużej mierze od landy, do którego pojedziemy pracować. Zdecydowanie najlepiej zarobić można w Badenii- Wirtembergii oraz w Bawarii- zarobić tam można w skali miesiąca około 2300 euro, a rocznie około 120 000 euro. Mniejsze zarobki oferuje Berlin, Saksonia i ogólnie tereny Niemiec wschodnich i północno- wschodnich- tutaj zarobić można w skali miesiąca około 1800- 2100 euro.

Krajem, który kusi dużymi zarobkami jest Szwajcaria, zdecydowanie kojarząca się nam wszystkim z niemałym dobrobytem. Rocznie można tak zarobić około 70 000 franków szwajcarskich, co w przeliczeniu na naszą walutę daje kwotę nawet 220 000 złotych.

Co robi opiekunka osób starszych?

Najprościej mówiąc- dba o podopiecznego i stara się zapewniać mu godne życie na co dzień. Realizacja obu tych założeń jest możliwa poprzez codzienne wypełnienie powierzonych opiekunce zadań, które można pogrupować na dwie grupy: obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz obowiązki dotyczące sprawowania opieki nam podopiecznym. Opiekunka prowadzi dom i dba o niego poprzez robienie codziennych zakupów (spożywczych, higienicznych i każdych innych), wykonywanie prac porządkowych w przestrzeniach, w których żyje razem z seniorem, pilnowanie wizyt lekarskich seniora, przygotowywanie posiłków, opłacanie bieżących rachunków.

Zadania opiekunki to także (a może przede wszystkim) te związane z pielęgnacją i troską o seniora. Do zadań tych będą należeć karmienie seniora lub pomaganie mu podczas posiłków, kąpanie seniora, pielęgnacja jego skóry, włosów, paznokci, pomoc podczas wykonywania czynności higienicznych, zmiana pieluchomajtek, asekurowanie seniora podczas siadania/ wstawania/ chodzenia, spędzanie z seniorem wolnego czasu, aktywizowanie seniora do podejmowania czynności poprawiających kondycję fizyczną i intelektualną. To najbardziej charakterystyczne z obowiązków opiekunki osoby starszej.

Opiekunka nie powinna zaś wykonywać czynności zarezerwowanych dla personelu medycznego, a więc nie powinna robić zastrzyków, podawać kroplówek, mierzyć cukru złożonymi aparatami czy opatrywać ran, np. powstałych na skutek odleżyn. To zadania zarezerwowane dla lekarzy, pielęgniarek czy rehabilitantów.

Opiekunka dla osób starszych w Niemczech

Polki bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy w opiece do Niemiec. To najbliższy nam sąsiad, a więc tęsknota za rodziną będzie w tym przypadku mniejsza niż np. wyjazdu do dużo dalszych zakątków globu. Niemcy to jedno z najbardziej i najszybciej starzejących się społeczeństw Europy- zapotrzebowanie na opiekunki jest tam ogromne, a kraj za Odrą kusi dobrymi zarobkami.

Oceń wpis
[Ocen: 2 Średnia: 5]