Dress code opiekunki osób starszych

1971
Dress code opiekunki osób starszych

Schludny i odpowiedni do sytuacji wygląd jest niezwykle istotny w pracy opiekunki osoby starszej. Najbardziej ważne jest zwłaszcza tzw. zrobienie „pierwszego wrażenia”, a więc zaprezentowanie się w odpowiednim stroju przed pracodawcą- seniorem lub jego rodziną.

Już po kilkunastu sekundach pierwszego spotkania wyrabiamy sobie opinię na temat danej osoby na podstawie tego, jak wygląda- w co jest ubrana, jak uczesane ma włosy i jaki ma makijaż. Najlepiej więc ubrać się elegancko, ale skromnie. Wyjeżdżając do pracy w roli opiekunki przyjdzie nam też wypełniać różne obowiązki- w domu podopiecznego, ale też czasem poza nim. Warto więc zabrać ze sobą odpowiednie ubrania. Odpowiednie- czyli jakie?

Garderoba opiekunki

Opiekunka nie musi zabierać ze sobą od razu całej szafy, niemniej jednak warto, by miała ze sobą kilka zestawów ubrań, które można dopasować do różnych sytuacji. Wypełniając codzienne, domowe obowiązki z całą pewnością wystarczy zwykłe, najwygodniejsze ubranie. Ale domowe ciuchy nie oznaczają niechlujstwa. Wręcz przeciwnie, osoby starsze w większości bardzo bacznie zwracają uwagę czy opiekunki ubrane są schludnie, czy ich ubrania są czyste i wyprasowane. Nawet w codziennych obowiązkach trzeba wyglądać dobrze- świadczy to o nas, ale także jest wyrazem szacunku, wobec tego, dla kogo pracujemy.

Seniorzy mają swoje zasady i fundamentalne założenia, trudno więc im czuć się dobrze w towarzystwie kogoś ubranego wyzywająco bądź niechlujnie. Ubrania domowe mogą być naprawdę najzwyklejsze, byleby dobrze wyglądały i wyrażały schludność opiekunki. Ale obowiązki opiekunki to także często wyjścia poza dom- chociażby na zakupy czy na spacer z podopiecznym. Warto więc zapakować do walizki zestawy casualowych ubrań- koszule, jeansy, wygodne buty na płaskiej podeszwie- takich, które będą i modne, i wygodne. Jeszcze innymi sytuacjami są np. święta, wyjścia z seniorem do kościoła czy uroczyste dni dla podopiecznego (rocznica, urodziny, imieniny), dlatego też opiekunka powinna mieć także kilka ubrań na takie okazje.

W walizce powinno więc znaleźć się miejsce na marynarkę, 2-3 eleganckie bluzki lub sukienki. Dobór odpowiedniego stroju zgodnego z sytuacją i okazją to niewerbalne okazania szacunku podopiecznemu i jego rodzinie. Można sobie tym działaniem zaskarbić szacunek dla swojej osoby oraz szczerą sympatię. To także ważna sprawa z tego względu, iż jeżeli będziemy odpowiednio ubrani do sytuacji, unikniemy niepotrzebnych uczuć zażenowania czy zawstydzenia, iż nie wyglądamy np. równie elegancko jak reszta gości na urodzinach.

Dlaczego dress code w pracy jest istotny?

Nasz styl i sposób ubierania się mówią częściej więcej o nas niż słowa. Z jego pomocą można zjednać sobie klientów lub wręcz przeciwnie- skutecznie ich zrazić nawet jeszcze przed nawiązaniem z nimi relacji słownej. Warto więc dbać o swój profesjonalny wizerunek, zwłaszcza w zawodach wiążących się z bezpośrednimi kontaktami z ludźmi.

Dress code to nic innego jak zbiór przyjętych zasad i wskazówek na temat ubioru w danym miejscu pracy i na danym stanowisku. Dress code to jednak nie tylko sam ubiór, ale i całość wyglądu- także dodatki jak biżuteria, a nawet makijaż czy pomalowane paznokcie (także ich długość). Osoby starsze to najczęściej osoby tradycyjne i staroświeckie, w pracy opiekunki nie ma więc miejsca na mocny makijaż czy rzucający się w oczy manicure. W pracy opiekunki najważniejsze w dress codzie jest to co proste, neutralne i klasyczne, co nie odciąga uwagi od osoby samej opiekunki. Jakie jeszcze zasady obowiązują w dress codzie wszystkich? Zdecydowanie harmonia- poszczególne części stroju powinny do siebie pasować, powinny być w tym samym stylu i zbliżonej kolorystyce.

Ważne jest także dopasowanie stroju do własnej figury i do osobowości- w ubraniu musimy wyglądać jak osoby „ubrane”, a nie „przebrane”. Dobrze dobrany ubiór świetnie maskuje mankamenty a uwydatnia zalety figury czy cery. Warto także pamiętać by nie przesadzać z ilością perfum, co może być drażniące dla innych.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]