Jak zarabiać więcej jako opiekunka osób starszych?

1191
zarobki_opiekunki_osoby_starszej

Wiele kobiet, ale także spora część panów, podejmuje się pracy w charakterze opiekunki/ opiekuna osoby starszej. To niełatwa praca, ale jednocześnie niosąca za sobą sporo satysfakcji. Będzie odpowiednia zwłaszcza dla osób, które posiadają naturalne predyspozycje do jej wykonywania.

Chodzi głównie o predyspozycje osobowościowe – opiekunka osoby starszej powinna cechować się empatią, wrażliwością, cierpliwością, uczciwością i odpowiedzialnością, a także siłą, tak fizyczną co psychiczną. Czy jest to zawód, dzięki któremu można dużo zarobić? Jak kształtują się zarobki opiekunki osoby starszej i od czego zależy ich wysokość?

Na skróty:

Opiekunka osób starszych – ile zarabia?

Jak pokazuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, w Polsce na stanowisku opiekuna osoby starszej możemy zarobić średnio około 2370 złotych. Jest to mediana rynkowa – 25% osób na tym stanowisku zarabia mniej (około 2160 zł), a 25% zarabia więcej (nawet 2860 złotych). Na wysokość zarobków ma wpływ kilka czynników, a wśród nich wyróżnić możemy staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy, w jakiej jesteśmy zatrudnieni oraz województwo. 80% opiekunów w naszym kraju stanowią kobiety, a tylko 20% to mężczyźni.

Zarobki opiekunki osób starszych są wyższe w Niemczech, dlatego wiele osób z Polski decyduje się na wyjazd i podjęcie tej samej pracy u naszego zachodniego sąsiada. Tam także stawki uzależnione są od regionu pracy, stażu zawodowego, a także rzecz jasna, od znajomości języka. Osoby posługujące się językiem niemieckim chociaż w komunikatywnym stopniu, mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe nawet o 200 -300 euro. Najlepiej opłaca wyjechać do regionów, gdzie zarobić można najwięcej – jest to Bawaria, Badenia -Wirtembergia, Nadrenia i pozostałe regiony Niemiec Zachodnich.

Trochę mniej zarobimy w Berlinie, Saksonii i w lokalizacjach na wschodzie Niemiec. Średnie zarobki opiekunek wynoszą około 1500 euro na rękę, ale można uzyskać też różnorakie dodatki oferowane przez agencje zatrudnienia – np. premie świąteczne czy premię za polecenie agencji komuś nowemu.

Co robi opiekunka osób starszych?

Mówiąc najprościej, opiekunka osoby starszej ma za zadanie pomagać osobie w podeszłym wieku w codziennym życiu. Oczywiście jest to stwierdzenie uproszczone, a w zakres pracy opiekunki wchodzi cała masa obowiązków.

Obowiązki te są ustalane na początku współpracy i mogą się różnić w zależności od tego, na jakiego podopiecznego natrafimy. Inne obowiązki będzie miała opiekunka zajmująca się obłożnie chorą i bezkontaktową osobą, a trochę inne ta, która zajmuje się seniorem w pełni sił, chodzącym i aktywnym na wielu polach.

Obowiązki opiekunki zaczynają się od codziennej pomocy osobie starszej w utrzymaniu higieny osobistej. Opiekunka ma za zadanie myć, czesać, pomagać w codziennej toalecie swojego podopiecznego, jej zadaniem jest także karmienie czy podawanie leków seniorowi.

Mówiąc ogólnie zadaniem opiekunki jest codzienny nadzór nad stanem zdrowia osoby starszej, obserwacja podopiecznego, wezwanie pomocy, gdy zachodzi taka potrzeba i podopieczny miewa się gorzej. To także prowadzenie kalendarza osoby starszej – pilnowanie terminów wizyt lekarskich czy rehabilitacyjnych.

Innym zakresem zadań opiekuna jest utrzymanie czystości w domu seniora, a więc codzienne czynności jak odkurzanie, prasowanie, zmywanie naczyń, podłóg, trzymanie ogólnego ładu w otoczeniu podopiecznego oraz swoim. Opiekun ma także niejednokrotnie za zadanie dbać o opłacenie domowych rachunków i innych należności seniora.

Jednym z najbardziej ulubionych i przyjemnych zakresów pracy z seniorem, jest organizowanie mu czasu wolnego. To opiekun troszczy się o to, by podopieczny spędzał swój czas aktywnie i towarzysko. Sposobem na czas wolny spędzany z podopiecznym może być wspólny spacer, rozmowy, oglądanie telewizji, wybranie się do znajomej osoby, wyjście do kina czy inne aktywności, jakie cieszą podopiecznego.

Opiekunka osób starszych w Niemczech

Najczęstszą destynacją zarobkową dla opiekunek osób starszych wśród Polek i Polaków pozostają Niemcy. Pracując u naszego zachodniego sąsiada możemy w ciągu roku zarobić nawet 115 tysięcy złotych brutto (odliczyć z tego trzeba podatki i składki).

Tak wysokie roczne zarobki osiągniemy, jednakże w przypadku, gdy znać będziemy język niemiecki oraz zatrudnimy się w naprawdę dobrym miejscu – najczęściej najlepsze oferty czekają na opiekunki w południowo – zachodnich landach.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]