Ile zarabia opiekunka osób starszych w Szwajcarii?
Starzejące się społeczeństwa Europy stają przed nie lada wyzwaniem zatroszczenia się o swoją najstarszą część- o seniorów. Żyjemy coraz dłużej, coraz częściej cieszymy się dobrym zdrowiem, aż do bardzo podeszłych lat, a jednak równie często towarzyszy nam u schyłku życia samotność. Właśnie z samotności oraz z powodu chorób najczęściej zatrudnia się dziś opiekunki osób starszych- by bliscy seniorzy mieli kogoś, kto będzie przy nich niemal całą dobę, pomoże i ucieszy swoją obecnością.
Opiekunki osób starszych coraz częściej wyjeżdżają z kraju- zachód Europy jest wciąż dużo bardziej atrakcyjny pod względem zarobkowym niż nasz kraj. Celem emigracji zarobkowej bardzo często jest Szwajcaria- ile można tam zarobić będąc opiekunką osoby starszej?
Opiekunka osób starszych w Szwajcarii- ile zarabia?
Tak, jak w każdym innym kraju, tak też w Szwajcarii, zarobki opiekunki osoby starszej różnić się mogą np. od poziomu znajomości języka. Osoba, która poszczycić się może średnią lub dobrą znajomością języka niemieckiego, francuskiego, włoskiego czy retoromańskiego (wszystkie są językami urzędowymi poszczególnych kantonów w Szwajcarii), zarobi kilkaset franków szwajcarskich więcej niż osoba bez kwalifikacji językowych.
Tak samo jest z posiadanym doświadczeniem, wykształceniem oraz w przypadku różnych zleceń- są kantony, gdzie zarabia się więcej i takie, w których zarabia się mniej. W Szwajcarii obowiązuje stawka minimalna- godzinowa i obowiązuje ona także w zawodzie opiekuna- każda więc opiekunka ma prawo wymagać, by na godzinę zarabiać co najmniej 18,55 franka szwajcarskiego.
Zarobki roczne opiekunki osoby starszej w Szwajcarii mogą sięgać nawet 70 000 franków szwajcarskich. Miesięcznie opiekunka osoby starszej może liczyć nawet na pensję na poziomie 6000 CHF.
Co robi opiekunka osób starszych?
Praca opiekunki osób starszych to całe spektrum zadań, które najprościej można podzielić na dwie grupy: obowiązki związane z bezpośrednią opieką nad seniorem oraz zadania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Pierwsza grupa obowiązków będzie się skupiała wokół: przygotowywania posiłków, karmienia i towarzyszenia seniorowi podczas jedzenia, mycia seniora lub pomagania mu podczas brania kąpieli, pielęgnacji skóry i włosów seniora, pomocy w ubieraniu/ rozbieraniu się, pilnowaniu zażywania lekarstw, wspólnego spędzania czasu z podopiecznym i aktywizowania go, itp.
Zadania związane z prowadzeniem domu to sprzątanie i utrzymywanie porządku, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków dla siebie i podopiecznego, płacenie rachunków i innych należności, pilnowanie kalendarza seniora (umówionych wizyt np. lekarskich). Opiekunka nie powinna z kolei być angażowana w jakiekolwiek działania przeznaczone dla personelu medycznego. Nie powinna ona wydzielać lekarstw, robić zastrzyków, podawać insuliny, mierzyć poziomu cukru seniorowi (chyba, że jest to dostępny dla każdego gleukometr), opatrywać otwartych ran (np. odleżyn).
Nie jest także sprzątaczką- sprzątanie garażu, strychu czy piwnicy nie leży w gestii opiekunki osoby starszej.
Opiekunka osób starszych w Szwajcarii
Praca opiekunki osób starszych w Szwajcarii nie rożni się niczym od pracy na tym stanowisku w każdym innym europejskim kraju. Szwajcaria jest bez wątpienia chętnie wybierana, gdyż kojarzy nam się z dobrobytem, kulturą i wysokim poziomem życia. I tak właśnie jest, a do tego dochodzą jeszcze piękne szwajcarskie krajobrazy, bardzo czyste powietrze, mili ludzie i pyszna kuchnia czerpiąca z tradycji Włochów, Francuzów czy Niemców, ale i regionalna.
Opiekunki chętnie wybierają Szwajcarię, gdyż można tam na prawdę dobrze zarobić- w przeliczeniu na złotówki nawet 22 000 złotych miesięcznie! Ale Szwajcaria to także spore koszty życia, tak więc, by jak najwięcej pieniędzy przywieźć do kraju, lepiej nie być zbyt rozrzutnym w Szwajcarii. Szwajcarzy słyną także z biurokracji, dlatego wyjeżdżając tam do pracy w charakterze opiekunki trzeba się nastawić na niemałą przeprawę przez papierologię.
Inną kwestią jest także stosunek do imigrantów zarobkowych – liczyć należy się z tym, iż Szwajcar najchętniej zatrudni jedynie osobę, która może pochwalić się pokaźnym CV, doświadczeniem, certyfikatami oraz referencjami od poprzednich pracodawców.