Jak minimalizować poczucie bólu stawów?

1926
Jak minimalizować poczucie bólu stawów

Wszelkie bóle stawów to problem, który jest jednym z najpowszechniej występujących u osób w starszym wieku. Bóle te pojawiają się na tle chorób zwyrodnieniowych stawów, ale wiążą się także często z podejmowanym wysiłkiem fizycznym czy z urazami. Bóle stawów mogą bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza te nagłe i powracające regularnie. Jak więc pomagać seniorowi w walce z bólami stawów?

Ból stawów – czym jest?

Bólem stawów określa się ból w jednym lub większej ilości stawów powstały w wyniku patologii stawu lub otaczających staw struktur kostnych. Ból ten może mieć podłoże zapalne (stan zapalny dotyczy tkanek stawu) lub podłoże niezapalne (ból wywołany jest np. przez uraz). Jeżeli senior skarży się na przewlekły ból, ból intensywny, jeśli temu bólowi towarzyszy unieruchomienie stawu czy inne objawy, powinien być jak najszybciej skierowany do specjalisty.

Boleć mogą różne stawy- może to być nadgarstek, kolano, bark, staw skokowy, biodro czy nawet palce. Jeżeli ból nie dotyczy jednego, a wielu stawów na raz, przyczyna takiego stanu może być poważna, dlatego zawsze trzeba bacznie obserwować seniora i objawy zgłaszać lekarzowi.

Myśląc o przyczynach bólu stawów, myślimy w pierwszej kolejności u osób starszych o zwyrodnieniowym bólu, na skutek choroby zwyrodnieniowej. Chorobą taką jest osteoporoza, która charakteryzuje się m.in. tzw. bólem startowym, czyli bólem, który pojawia się na początku wykonywania jakiegoś ruchu. Inną przyczyną bólu stawów mogą być np. wirusy, w tym wirus grypy.

Bóle ustępują po przebytej chorobie. Trzecią przyczyną bólu może stanowić reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czyli choroba autoimmunologiczna powodująca stany zapalne w organizmie. Choroba ta zniekształca stawy nadgarstków i rąk. Przyczyną bólu może być także dna moczanowa, powodująca ostry ból jednego lub kilku stawów. I na koniec, przyczyną bólu stawów może być także łuszczycowe zapalenie stawów, gdzie ból jest powikłaniem po przebytej łuszczycy. Stan zapalny dotyczy najczęściej palców jednej dłoni, na której mogą się także pojawić zmiany w strukturze płytki paznokciowej- może ona ulec deformacji.

Na bóle i choroby stawów dodatkowy wpływ mogą mieć także takie czynniki jak nadwaga i otyłość, przeciążenia stawów (np. na skutek wykonywanego wcześniej zawodu), kontuzje, zaburzenia w budowie stawów oraz osłabienie mięśni wokół stawów.

Jak pomóc seniorowi w bólu stawów?

Najprostszy sposób- lek przeciwbólowy. W przypadku osób starszych zaleca się stosowanie środków miejscowych- np. w postaci maści lub żelu, by ograniczyć obciążenie żołądka lekami. Opiekunka powinna także pomóc seniorowi odciążyć bolesny staw, czyli zminimalizować jego ruchomość, tak, by nie dochodziło do ewentualnych dalszych uszkodzeń (zwłaszcza dotyczy to bólu na tle urazowym). Na bolesne stawy można także zastosować zimne okłady, łagodzące ból. Okłady takie można zrobić z lodu lub kupić w aptece okłady wielorazowe, które zmniejszają uczucie bólu.

Okład taki można przykładać na staw nawet kilka razy dziennie po kilkanaście minut. Jeżeli bóle stawów są wywołane otyłością, trzeba wdrażać seniorowi zdrową dietę i zachęcać go do ruchu- nadwaga zagraża zdrowiu i życiu osoby starszej nie tylko ze względu na zwyrodnienia stawowe. W przypadku przewlekłych bólów stawowych można zapisać seniora na zabiegi fizjoterapii (skierować na nie może także lekarz). Bardzo dobrym sposobem na bóle jest także krioterapia, czyli leczenie zimnem. Na krioterapie pójść może jedynie zdrowy senior, po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

By nie dochodziło do bólu stawów, najlepiej stosować odpowiednią profilaktykę. Opiekunka powinna zachęcać seniora do ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, który to ruch utrzyma stawy w dobrej formie. Mogą to być spacery, jazda na rowerze, basen czy nordic walking. Jeżeli domowe sposoby się nie sprawdzają, udajmy się do lekarza. Pilnie trzeba konsultować wszelkie obrzęki, zaczerwienienia i ocieplenie się stawu, a także ograniczenie jego ruchomości.

Oceń wpis
[Ocen: 1 Średnia: 5]