Święta Wielkanocne w Niemczech – zwyczaje i tradycje

1756
Święta Wielkanocne w Niemczech

Pracując w Niemczech jako opiekunowie osób starszych, musimy przygotować się na to, że również w czasie świąt spędzimy ten czas wspólnie z podopiecznymi. Czym różnią się Niemieckie tradycję w czasie Świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia? Na co należy się przygotować i jakie tradycję przyjdzie nam poznać?

Na skróty:

Jak obchodzi się Święta Wielkanocne w Niemczech?

W Ostern, czyli Święta Wielkanocne w Niemczech, tradycja jest obchodzona w dość podobny sposób, jak w Polsce. Lecz pierwsza różnice zauważymy już podczas Wielkiego Czwartku, w Niemczech nosi on nazwę Zielonego Czwartku i to właśnie w ten dzień jajka maluję się na zielono. Tradycją jest również zjedzenie w ten dzień czegoś zielonego jak na przykład sałata. Oficjalnie, Wielkanoc wita do drzwi w Cichy Piątek (u nas Wielki Piątek).

Tego dnia obywatele Niemiec, pozostają w domach i nie udają się już do pracy. Ważne jest to, że w Niemczech nie przestrzega się postu, tak jak obchodzi się to w Polsce. Wielka Sobota to trzeci dzień Wielkanocnego Święta jest to dzień wyciszenia, dlatego też nie odprawia się wtedy żadnych mszy. W Niemczech nie ma również zwyczaju, który opowiadałby o konieczności święcenia pokarmów. Kiedy nadchodzi wieczór, rodziny rozpalają ogniska i odprawiają swoje obrzędy, wszystko dzieje się przed kościołami.

Wielkanocna Niedziela, praktycznie niczym nie różni się od tej, obchodzonej w Polsce. Dzień rozpoczyna się od mszy świętej, a następnie rodziny udają się do swoich domów, aby zjeść świąteczne śniadania. Wielką tradycją jest również, szukanie słodyczy, które pochowane są po domach, przez zająca wielkanocnego. Poniedziałek Wielkanocny jest dniem poświęconym rodzinie i przyjaciołom, tradycja nie obejmuje tu zabaw w Śmigusa-Dyngusa.

Jeśli wpiszemy w Internetową wyszukiwarkę hasło „Święta Wielkanocne w Niemczech, dni wolne” poznamy wtedy wszelkie daty, które zwalniają nas z konieczności wykonywania pracy. W porównaniu do Polskiej Wielkanocy Niemcy mają aż cztery dni wolnego. To wielka różnica w porównaniu do naszej tradycji.

Zwyczaje świąt wielkanocnych w Niemczech

Święta Wielkanocne w Niemczech, zwyczaje podobnie jak u nas są ściśle przestrzegane. Należy pamiętać, że głównym elementem występującym podczas tych świąt jest jajko. Może i nie ma konieczności jego święcenia, ale odgrywa ono ważną rolę, jeśli chodzi o wielkanocne zabawy.

Jedną z nich jest toczenie jaj z grobli i wysokich pagórków, wygrywa ten z uczestników, któremu jajko się nie zbije. Bardzo znana i lubiana zabawa to bitwa na jajka. Zanim jajko obierzemy ze skorupki, para uczestników zabawy bierze po jednym i uderza w jajko drugiej. Ważne jest, aby skorupka nie pękła, wygrywa ta z osób, która zbierze najwięcej punktów.

Kolejnym z popularnych symboli jest Wielkanocny Zajączek. Jego zadaniem podczas Świąt jest chowanie jajek i słodyczy w domach i ogrodach. Zadaniem dzieci, jest znalezienie jak największej ilości niespodzianek.

Święta Wielkanocne w Niemczech – potrawy

Kolejny temat to Święta Wielkanocne w Niemczech – potrawy. Na stołach muszą pojawić się jajka, najlepiej w różnej postaci. Faszeruję się je warzywami, mięsem, a także żółtym serem i majonezem. Ponadto, przybierają one przeróżne kształty, na myśl o dzieciakach. Na talerzach możemy znaleźć zwierzątka, a także piękne serduszka. Oprócz jajek możemy posmakować również faszerowanej papryki oraz pieczeni z barana.

Ważne miejsce w jadłospisie zajmuje również wołowa pieczeń, kiełbasa oraz boczek i szynka. Nie można zapomnieć też o rybach w różnej postaci, pieczonej, gotowanej lub wędzonej. Niemcy uwielbiają również danie na wzór naszego Polskiego tatara, czyli hackepeter, zrobiony z surowej wieprzowiny, cebuli, papryki oraz pietruszki. Na stole nie zabraknie również różnego rodzaju pieczywa, szczególnie orzechowego chleba.

Niemcy podobnie jak my, uwielbiają słodycze, dlatego też i na ich stołach nie zabraknie słodkich łakoci. Domowe serniki, owocowe strudle, knedle, owocowe musy oraz drożdżowe babki.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]