Opieka nad seniorem

Opiekunka osób starszych na emeryturze w Niemczech

Reklamy

Wyjazd za granicę do pracy, chociażby do naszego zachodniego sąsiada – do Niemiec, to wciąż nie lada gratka i dobry sposób na zwiększenie swoich zarobków, podszkolenie umiejętności językowych, czy poznanie nowej kultury i ludzi. Ale to także szansa na wyższe świadczenia emerytalne – o ile jesteśmy zatrudnieni na niemieckich warunkach.

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Warunki takie pozwalają nam na uzyskanie tamtejszej emerytury, o ile osiągniemy wiek emerytalny. Wymogiem jest oczywiście wcześniejsze odprowadzanie składek w Niemczech, a nie w Polsce. Jak to w praktyce wygląda i jak się za to zabrać, by zyskać?

Na skróty:

Emerytura opiekunki osoby starszej w Niemczech

Planujesz wyjazd do Niemiec jako opiekunka osoby starszej? Nie zapomnij dobrze zapoznać się z warunkami zatrudnienia na jakie przystajesz podpisując umowę z agencją zatrudnienia. Większość takich umów dotyczy odprowadzania składek pracowniczych do Polski, a więc nie upoważnia to do emerytury niemieckiej w przyszłości.

Nie wyjeżdżaj do pracy „na czarno”- w ten sposób tym bardziej pozbawiasz się prawa do wszelkiego rodzaju świadczeń, czy to z ramienia polskiego kraju czy niemieckiego. Jeżeli pracujesz w Niemczech w ramach samozatrudnienia i nie odprowadzasz składek samodzielnie, pozbawiasz się tym samym prawa do wypłaty niemieckich świadczeń emerytalno- rentowych.

Zatrudnienie na warunkach niemieckich jest sporym udogodnieniem, jednak nie jest ono oferowane przez każdą agencję- trzeba to sprawdzać. Wiek emerytalny w Niemczech wynosi zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn 67 lat (wiek podnoszony jest stopniowy i osoby w wieku 67 lat pierwszy raz przejdą na emeryturę dopiero w 2031 roku).

Prawo do świadczenia emerytalno- rentowego w Niemczech

Każda osoba, która jest ubezpieczona w Niemczech ma do siebie przypisane elektroniczne konto, na którym zapisywane są wszystkie jej dane dotyczące odprowadzanych składek społecznych. Na konto wpływają wszystkie składki społeczne odprowadzane przez pracodawcę na rzecz swojego pracownika.

O wypłatę świadczenia emerytalno-rentowego można ubiegać się po upływie minimalnego okresu ubezpieczenia w ustawowym ubezpieczeniu rentowo-emerytalnym. Wymaganym okresem ubezpieczeniowym jest w zależności od rodzaju świadczenia odpowiednio 5 lat, 20 lat, 25 lat, 35 lat bądź 45 lat. Wniosek o przyznanie emerytury, po spełnieniu wszelkich przewidzianych prawem wymagań, należy złożyć na co najmniej 3 miesiące przed planowanym skorzystaniem ze świadczenia.

W przypadku spóźnienia się ze złożeniem wniosku niestety nie można liczyć na jego wyrównanie za okres, w którym emerytura była już należna.

Wysokość emerytury osoby starszej w Niemczech

O wysokości emerytury decydują przepisy prawne obowiązujące na terenie Niemiec, a na jej wysokość wpływ ma chociażby okres czasu w jakim zostały odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Emerytura w Niemczech wyliczana jest indywidualnie dla każdego z osobna na podstawie okresów składkowych i osiąganych w tym okresach dochodach.

Jednostka rozrachunkowa zmienia się co roku w lipcu. Obecnie wynosi ona 29,21 euro w Niemczech Zachodnich i 27,05 euro w Niemczech Wschodnich. Przepracowanie w Niemczech już 5 lat gwarantuje uzyskanie tamtejszego prawa do świadczeń emerytalnych- należy się jednak liczyć z tym, iż taki nieznaczny okres czasu nie gwarantuje wysokości emerytury na dobrym poziomie-będzie ona raczej zamykała się w tych niższych wartościach.

Emeryci w Niemczech mogą dorabiać sobie do emerytury. Jednak w przypadku przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego maksymalna wysokość dodatkowego wynagrodzenia, jaką mogą wówczas pobierać to kwota 450 euro. Jeżeli wartość tego, co dorobimy przekroczy 450 euro, wówczas będzie to miało wpływ na wysokość naszej emerytury. Zostanie ona odpowiednio korygowana lub może spowodować ponowne przeliczenie jej wysokości.

Dzięki pracy za granicą jako opiekun osoby starszej, możesz także liczyć na szereg udogodnień jakie niesie ze sobą typowy etat w Polsce, możliwość odprowadzania składek buduje naszą emeryturę w przyszłości.

Oceń wpis
[Ilość ocen: 0 Średnia: 0]
Reklamy

Anna Waloch

Autorka bloga o opiece nad osobami starszymi, z pasją i doświadczeniem w pomaganiu seniorom i ich rodzinom. Specjalistka w dziedzinie opieki i organizacji wsparcia, dzieli się praktycznymi poradami, inspiracjami i informacjami, by ułatwić codzienne życie opiekunów oraz poprawić jakość życia seniorów.