Opieka nad osobami starszymi – jak zdobyć doświadczenie?

1497
Opieka-nad-osobami-starszymi-–-jak-zdobyć-doświadczenie

Zastanawiasz się nad tym, czy warto rozpocząć prace jako opiekunka do osób starszych? Żeby dostać pracę na takim stanowisku, ważne jest, aby znać choć jeden z języków obcych. Znając choć podstawy jednego z popularniejszych języków obcych, bez trudu będziemy mogli się dogadać w wielu krajach.

Prócz tego wielu pracodawców oczekuje od potencjalnego kandydata, choć podstawowego doświadczenia w zakresie opieki nad osobą starszą. Niezależnie od tego, czy osoba jest zdrowa, czy choruję na przewlekłą chorobę.

Jak zdobyć takie doświadczenie? `Kilka ważnych informacji poniżej.

Na skróty:

Opiekunka osoby starszej bez doświadczenia – jak je zdobyć?

Chęć podjęcia pracy jako opiekunka osoby starszej, bez posiadanego doświadczenia, może niekiedy wykluczyć nas z rekrutacji na takie stanowisko. Ale czy na pewno? Należy pamiętać, że doświadczenie w opiece nad osobą starszą niekoniecznie musimy zdobywać podczas szpitalnych praktyk. Wiedza praktyczna, którą zdobyliśmy na przykład podczas opieki nad chorą babcią, może okazać się wystarczająca, aby rozpocząć swoją przygodę w tym zawodzie.

Często całodobowa opieka na bliską nam osobą okazuję się cennym doświadczeniem. Swoje umiejętności opiekuńcze możemy również zdobyć poprzez udział w wolontariatach. Domy spokojnej starości, różnego rodzaju hospicja czy nawet szpitale mogą udokumentować naszą pomoc, a my możemy to potraktować jako doświadczenie w zawodzie.

Kurs dla opiekuna osoby starszej

Doświadczenie w pracy jako opiekun możemy zdobyć, wykorzystując ogólnodostępne kursy i szkolenia. W Internecie jest wiele stron, które oferują nam usługi typu „kurs dla opiekuna osoby starszej”, „kurs dla opiekunki osoby starszej”, dlaczego więc z nich nie skorzystać? Jedyne co wyróżnia, kursy na tle wolontariatów jest fakt, iż są one w większości-płatne. Kursy umożliwiają dokształcenie się w podstawowych czynnościach jak higiena, pielęgnacja czy też pierwsza pomoc osobom w podeszłym wieku.

Dzięki nim poznamy również wiele informacji opowiadających o możliwych chorobach oraz pomysłów na aktywne spędzanie czasu. Jeśli nie mamy wiedzy o tym, co może jeść nasz podopieczny lub jak się z nim komunikować, , tego również dowiemy się na takich kursach. Należy pamiętać, że tego typu szkolenia przeprowadzane są pod kierownictwem specjalistów. Ich obecność pozwala na ochronę zarówno swojego, jak i zdrowia naszego podopiecznego. Kończąc takie szkolenia, otrzymujemy pełnowartościowy certyfikat, który potwierdza zdobyte przez uczestnika umiejętności.

Co robi opiekunka osoby starszej

Co robi opiekunka osoby starszej? Wszystko zależne jest, od tego co ustalimy ze zleceniodawcą usługi, czyli najczęściej z rodziną. Nikt bowiem nie przekaże informacji lepiej niż jego najbliżsi. Czynności, jakie wykonuję opiekun w głównej mierze zależne są, od stanu zdrowia pacjenta. Zwykle opiera się ona na podstawowych czynnościach takich jak, pielęgnacja, higiena oraz pomoc podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Nie rzadko również zadaniem opiekuna jest wymiana pieluchomajtek lub wkładek, ważne, aby robić to w jednorazowych rękawiczkach. Istnieją takie przypadki, w których podopieczny ma problemy z mobilnością. Oznacza to, że nie zawsze jest, w stanie samodzielnie się poruszać a my, jako opiekunowie musimy mu w tym pomagać.

Jednakże zadania opiekunki dla seniora to nie tylko te wymienione powyżej. Możemy być poproszeni np. o utrzymanie czystości w domu lub gotowanie. Bardzo ważną rolą, która zostaje nam przypisania zaraz po przejęciu opiekuna to nawiązanie z nim pozytywnych relacji. Należy pamiętać, że opieka to nie tylko czynności, jakie wykonujemy, ale też długie rozmowy, rozumienie potrzeb seniora oraz wsparcie, które ma ogromne znaczenie.

Niezależnie od tego, w jakim stanie jest nasz podopieczny, czy obarczony jest poważną chorobą, czy po prostu nie chce czuć się samotny, rozmowa to klucz do sukcesu. Właśnie dlatego dobry opiekun powinien charakteryzować się takimi cechami jak empatia, wyrozumiałość, mobilizacja oraz wyrozumiałość. Jeśli nie posiadamy takich cech, ciężko nam będzie poradzić sobie z takim brzemieniem jakim obarcza nas praca opiekunki.

Oceń wpis
[Ocen: 1 Średnia: 5]