Mężczyzna w zawodzie opiekuna osób starszych
Praca w opiece nad osobami starszymi kojarzy nam się głównie z obowiązkami wykonywanymi przez kobiety. Czy jednak jest to poprawne skojarzenie czy mężczyźni w tym zawodzie również robią karierę? Wbrew pozorom, mężczyźni bardzo dobrze sprawują się w roli opiekunów i wielu z nich posiada niemałe doświadczenie w tej branży.
Niesłusznie jednak kierujemy się stereotypem, sądząc, że to właśnie kobiety okażą się bardziej pomocne czy empatyczne. Wielokrotnie doświadczenie pokazuje, że mężczyźni w tym zawodzie nie są pomijani, a wręcz są bardzo doceniani.
Na skróty:
- 1. Czy opiekun osoby starszej może być mężczyzną?
- 2. Opiekun a opiekunka osoby starszej – różnice
- 3. Dobra opieka nad seniorem niezależnie od płci
Czy opiekun osoby starszej może być mężczyzną?
Zdecydowaną większością w branży opiekuńczej, zajmują kobiety. To one najczęściej odpowiadają na ogłoszenia o tego typu pracę. Nie znaczy to jednak, że w gronie zainteresowanych nie znajdują się również mężczyźni. Wbrew pozorom posiadają oni wiele cech, które przydają się w pracy opiekuna. Niezaprzeczalnie jedną z nich jest siła, która umożliwia opiekunowi wykonywanie znacznie trudniejszych obowiązków.
Mogą oni wykonywać niewielkie pracę remontowe, swobodniej przenosić podopiecznych w razie konieczności oraz działać na terenie ogrodu. Ponadto, mężczyźni są znacznie bardziej cierpliwi, w porównaniu do kobiet. Panie znacznie częściej starają się wpływać na nawyki podopiecznych, zmieniać ich przyzwyczajenia, co może prowadzić do konfliktów. Opieka nad seniorem nierzadko wymaga także gotowania, a Panowie bardzo dobrze radzą sobie w tej roli.
Opiekun a opiekunka osoby starszej – różnice
Bardzo często wybór mężczyzny czy kobiety jako opiekuna uzależniony jest od preferencji podopiecznego oraz szczegółów opisanych w zleceniu. Zobaczmy to na pewnym przykładzie: „Poszukiwany jest opiekun do osoby o większej wadze z problemami samodzielnego poruszania się”.
Analizując to ogłoszenie z całą pewnością możemy stwierdzić, że w tym przypadku znacznie większe szanse otrzyma mężczyzna i to on będzie brany w pierwszej kolejności pod uwagę. Różnice możemy zauważyć również w przypadku, gdy ogłoszenie obejmuję higienę podopiecznego. Normalnym jest fakt, iż seniorka będzie ubiegać się o pomoc ze strony kobiety, a nie mężczyzny. Będzie to dla niej o wiele mniej krępujące niż obecność mężczyzny, podczas tak intymnych czynności.
Ta zasada działa również w przypadku seniorów, którzy krępują się przed kobietami. Co ciekawsze tego typu stereotypy nie są, aż tak popularne za granicą, jak na przykład w Niemczech. Panowie zamieszkujący tamte rejony bardzo chętnie podejmują się takich obowiązków, opisując je bardzo pozytywnie. Nie jest dla nich problemem fakt, iż muszą zając się domem, ugotować obiad czy posprzątać mieszkanie.
Mężczyźni, znacznie lepiej i łagodniej znoszą rozłąkę z rodziną, a ponadto są znacznie bardziej cierpliwi. Podsumowując, profesjonalny opiekun osoby starszej może być zarówno kobietą, jak i mężczyzną.
Dobra opieka nad seniorem niezależnie od płci
Jeśli ogłoszenie z góry nie określa preferencji co do płci poszukiwanego opiekuna, można domniemać, iż nie jest to ważny aspekt dla podopiecznego. Prawdą jest, że nie ma większej różnicy w pracy wykonywanej, przez kobietę lub mężczyznę. Efekty prac są porównywalne. Każdy z kandydatów jawi się taka samą chęcią podjęcia pracy niezależnie od płci oraz wyróżnia się podobnymi cechami.
Chcąc realizować opiekę nad podopiecznym, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło” opiekun osoby starszej praca” i wybrać jedna z najbardziej interesujących ofert. Warto jednak zwrócić uwagę na zawarte w nich szczegóły. Bowiem, znacznie łatwiej będzie kobiecie zająć się seniorką, która oczekuje od niej spacerów, niewielkiej pomocy w ogrodzie oraz porządkach domowych. A mężczyźnie w zajmowaniu się seniorem z problemem nadwagi i trudnościom samodzielnego poruszania.
Oczywiście, męskiego grona kandydatów obowiązują identyczne wymagania, na stanowisko opiekuna. Niezależnie od płci każdy z chętnych powinien wykazać się dobrą znajomością języka niemieckiego oraz podobnym doświadczeniem czy empatią.