Co mogą sygnalizować zmiany skórne u seniora?

1153
Co-mogą-sygnalizować-zmiany-skórne-u-seniora

Różnorakie zmiany skórne to problem, z którym borykają się także seniorzy. Każdą nową zmianę należałoby w miarę szybko zdiagnozować u lekarza dermatologa. Do każdego z lekarzy, każdej specjalności, warto wybrać się wraz z seniorem.

Starsze osoby mają często problem z zapamiętaniem tego, co tłumaczy im lekarz, a także z wytłumaczeniem mu swoich obaw, schorzeń i historii choroby, a także rozmaitych przyjmowanych leków na różne schorzenia. Bliska osoba i nie mająca takich problemów zawsze będzie bardzo pomocna.

Skóra seniorów

Nie czarujmy się- skóra wraz z wiekiem staje się cieńsza, mniej elastyczna, sucha i bardzo wrażliwa. Suchość skóry to jeden z największych problemów skórnych seniorów. Skóra traci z wiekiem swoją jędrność i bardzo łatwo ulega przesuszeniu. Jest to wynikiem stopniowego zanikania gruczołów łojowych, które dotąd nawilżały skórę. Skóra tym samym traci swoją barierę ochronną i jest dużo bardziej wrażliwa na działanie szkodliwych warunków zewnętrznych. Będąc opiekunem osoby starszej należy bardzo dbać o odpowiednią pielęgnację skóry seniora- zwłaszcza na grzbietach dłoni, na podudziach, na przedramionach i na twarzy. Skóra powinna być myta łagodnymi preparatami i takimi samymi natłuszczana i nawilżana.

Grzybica i odparzenia

Oba problemy bardzo często występują u osób starszych. Odparzenia dotykają zwłaszcza tych seniorów, którzy są obłożnie chorzy i przykuci do łóżka. Odparzenia to wynik obtarć lub ucisku danego miejsca. Odparzenia powstają w fałdach skórnych, pod biustem, w miejscach intymnych. Profilaktyką odparzeń jest dokładne mycie i osuszanie skóry- mycie najlepiej za pomocą łagodnych preparatów. Umytą i osuszoną skórę należy natłuścić kremem o właściwościach ochronnych.

Krem zabezpieczy naskórek przed działaniem czynników drażniących. Skóra seniorów często narażona jest na zakażenie drożdżakami, a więc grzybicą. Grzybica najczęściej rozwija się w miejscach intymnych oraz na stopach. Objawami grzybicy są najczęściej swędzenie i silne zaczerwienienie. Miejsca dotknięte grzybicą powinny być przemywane preparatami z pH najbardziej zbliżonym do pH skóry. Preparaty takie nie powinny naruszać bariery ochronnej skóry.

Odleżyny

Jednym z najbardziej problematycznych zmian na skórze seniorów jest problem odleżyn. Odleżyny są najczęstszym problemem występującym u seniorów obłożnie chorych, leżących lub jeżdżących na wózku inwalidzkim. Odleżyny powstają poprzez nacisk na dane miejsce, który uniemożliwia dopłynięcie do niego krwi wraz z tlenem. Najczęstszymi miejscami występowania odleżyn są łokcie, kręgosłup, kolana, pięty oraz kości bioder.

Rozwój odleżyn zaczyna się zaczerwienieniem, kolejny etap to pojawienie się zasinień oraz obrzęków, a ostatnia faza to pęknięcie naskórka i pojawienie się płynu surowiczego. Tkanki podskórne powoli obumierają. By zapobiegać odleżynom należy jak najczęściej (co około 2 godziny) zmieniać pozycję osoby leżącej. Osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim powinna zmieniać pozycję ciała co około kwadrans. Skóra narażona na pojawienie się odleżyn powinna być regularnie myta, dobrze osuszana oraz smarowana natłuszczającym kremem ochronnym.

Inne zmiany na skórze

Poza wymienionymi już problemami ze skórą, skóra może także zmienić kolor zależnie od schorzenia. Skóra o żółtawym zabarwieniu wskazuje na problemy wątrobowe lub problemy z pęcherzykiem żółciowym. Zażółcenie skóry to może być objaw marskości, zatrucia, wirusowego zapalenia lub nowotworów wątroby. Skóra może mieć także niebieskawy odcień- sinica centralna, czyli niebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych, np. warg i języka. Objaw taki wskazuje na niewydolność krążenia lub niedostateczne natlenienie krwi w płucach, np. wskutek ich zapalenia. Nadciśnienie tętnicze czy alergie zabarwiają zaś skórę na czerwono, występuje tzw. rumień.

Nawet niepozorne zmiany na skórze powinny zastanowić i być skonsultowane z lekarzem dermatologiem. Wędrujące po ciele rumienie, łojotokowe krótki czy pajączki na skórze mogą wskazywać na różnorakie, czasem groźne schorzenia.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]