Niemcy, a języki obce – jakie są realia?

2435
Niemcy, a języki obce – jakie są realia

Wyjeżdżamy do pracy do Niemiec z podstawową znajomością języka niemieckiego- czy możemy liczyć na to, że dogadamy się z Niemcami w innym języku (np. angielskim)? Czy Niemcy chętnie uczą się języków obcych i jakie języki obowiązują w niemieckich szkołach?

Europa języków

Na całym europejskim kontynencie posługujemy się aż 24 językami. Ponad 60% Europejczyków deklaruje, iż zna świetnie przynajmniej jeden język obcy. Wśród największych europejskich poliglotów wymienić należy mieszkańców krajów skandynawskich (Danii, Szwecji, Finlandii i Norwegii), zaś po angielsku najlepiej porozumiewają się Holendrzy. Nieco ponad połowa mieszkańców (a więc sporo poniżej średniej unijnej) Francji, Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii deklaruje znajomość chociaż jednego języka obcego.

Najmniej popularna nauka języków obcych jest wśród mieszkańców Portugalii. Najbardziej popularnym językiem obcym wśród Europejczyków jest oczywiście angielski, a na drugim miejscu plasuje się francuski. Na kolejnych miejscach znajdziemy niemiecki, hiszpański, rosyjski oraz włoski. Jakich języków, dla własnego rozwoju, chcą uczyć się mieszkańcy poszczególnych krajów? Przykładowo: na Litwie- rosyjskiego, na Malcie- włoskiego, w Belgii, w Rumunii, w Portugalii, w Niemczech, w Austrii- francuskiego, W Danii, na Węgrzech, w Luksemburgu czy w Holandii- niemieckiego, a w Wielkiej Brytanii i Francji- hiszpańskiego.

Polacy deklarują w ponad 60%, iż dobrze mówią po angielsku, zaś wśród uczniów odsetek ten wynosi aż 95%. Drugim najpowszechniej znanym językiem wśród Polaków jest deklarowany rosyjski (w szkołach do 1989 roku), na trzecim miejscu uplasował się niemiecki.

Języki obce u Niemców

Niemieckie dzieci już od wczesnych szkolnych lat- często przed ukończeniem 10. roku życia- zaczynają edukację przynajmniej jednego języka obcego, najczęściej jest to oczywiście język angielski (w landach graniczących z Francją może to być język francuski). Jakiś czas temu jeden z landów zaproponował, by pierwszym nauczanym językiem obcym w szkołach był turecki, polski lub rosyjski.

Propozycja ta wiązała się oczywiście z wielką różnorodnością narodowościową Niemiec, jednak została ona odrzucona. Uczeń idący do szkoły średniej uczy się już dwóch lub trzech języków obcych. Taki tryb edukacji językowej sprawia, iż zazwyczaj bez problemu dogadamy się z Niemcami także po angielsku- zwłaszcza z pokoleniem w młodszym lub średnim wieku. Wyjeżdżając do pracy np. jako opiekunka osoby starszej, nie możemy być jednak takimi optymistami i lepiej postawić na naukę niemieckiego- seniorzy bardzo rzadko porozumiewają się w jakimkolwiek języku obcym.

A przecież komunikacja z seniorem to podstawa- w końcu mamy reagować na jego potrzeby, a trudno na nie reagować, jeśli senior nie może nam im zakomunikować.

Lepszy język, lepsze zarobki

Języków obcych warto się uczyć z wielu powodów, dla wyjeżdżających do pracy będzie to na pewno możliwość uzyskania lepszego wynagrodzenia. Różne badania wskazują, iż pracownicy znający chociaż jeden język obcy zarabiają średnio za granicą (w przeliczeniu na złotówki) około 1000 złotych więcej. Im więcej znamy języków obcych, tym lepiej- znajomość dwóch języków obcych deklaruje ponad 30% najlepiej zarabiających polskich pracowników.

Ale to nie tylko lepsze zarobki- umiejętność posługiwania się językiem obcym to też mniej stresu w pracy związanego z nieporozumieniami oraz łatwiejsze wykonywanie obowiązków w sytuacji, gdy jasno i wyraźnie możemy komunikować się z szefem czy współpracownikami. Sposobów na naukę języków jest nieograniczona ilość- od aplikacji mobilnych, przez szkoły językowe, po native speakerów online. Znajomość języka to dostęp do większej liczby ciekawych ofert pracy.

Dlatego też planując wyjazd np. do Niemiec do pracy, warto na kilka miesięcy wcześniej zacząć szlifowanie umiejętności językowych. Język niemiecki jest jednym z najpopularniejszych europejskich języków, jedno znajomość jest więc niezwykle opłacalna. Nawet pozostając w Polsce, znajdziemy wiele ofert pracy wymagających znajomości albo angielskiego, albo niemieckiego.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]