Opieka nad osobą niedosłyszącą – wyzwania w pracy opiekunki seniora

1208
Opieka-nad-osobą-niedosłyszącą-–-wyzwania-w-pracy-opiekunki-seniora

Opiekun osoby starszej spotyka się na co dzień w swojej pracy z wieloma wyzwaniami. Są to najczęściej wyzwania dotyczące sposobu opiekowania się seniorem cierpiącym na daną chorobę lub schorzenie.

Do najczęściej występujących chorób u seniorów zaliczymy wszelkie choroby wieku podeszłego, a wśród nich: choroby miażdżycowe, demencję i chorobę Alzheimera, nowotwory, depresję, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, nietrzymanie moczu, osteoporozę i inne. Bardzo często występującym problemem u ludzi w podeszłym wieku jest także niedosłuch. jak opiekować się osobą, która niedosłyszy?

Na skróty:

Niedosłyszący senior

Już na etapie aplikowania do pracy jako opiekuna osoby starszej powinniśmy mieć informacje szczegółowe do jakiej osoby przyjdzie nam pojechać. Chodzi mianowicie o to, iż opiekunka musi mieć pełny obraz tego z czym przyjdzie jej się mierzyć jako opiekunce- na co choruje senior, jakie ma przyzwyczajenia, jak wygląda jego codzienność, relacje z rodziną itp. Powinna tu także paść informacje o tym czy senior cierpi na niedosłuch czy też nie.

Jest to bowiem duże wyzwanie- praca z osobą z niedosłuchem. Problematyczna (zwłaszcza na początku) jest komunikacja z taką osobą i trzeba sobie z tego zdawać sprawę przed wyjazdem. Osoba, której przychodzi pracować z osobą z niedosłuchem powinna wykazywać się dużą cierpliwością, empatią i chęcią pomocy. Nie ma tu miejsca na irytowanie się czy złoszczenie. Jeżeli opiekunka ma złe podejście do osoby z niedosłuchem, osoba ta jeszcze bardziej się wycofuje, zamyka w sobie, denerwuje się i nie chce wchodzić w relacje, komunikować się.

Niewłaściwe podejście opiekunki może uczynić z jej pracy prawdziwy horror. Za cel powinna opiekunka obrać sobie naukę właściwej komunikacji z niedosłyszącym podopiecznym.

Jak komunikować się z niedosłyszącym seniorem?

Opiekunka może zacząć swoją pracę z podopiecznym, który już nie słyszy lub słyszy bardzo źle, a może także jako pierwsza osoba dostrzec nawet małe symptomy tego, iż seniorowi pogarsza się słuch.

Bycie uważnym i umiejętność obserwacji są bardzo ważne. Niedosłuch zdiagnozowany na wczesnym etapie można bardzo efektywnie protezować np. za pomocą aparatu słuchowego. Codzienna komunikacja z niedosłyszącym seniorem powinna być oparta na:

– cierpliwości opiekuna- senior powinien mieć czas na wykonanie danej czynności, poganianie go i okazywanie zniecierpliwienia mogą jedynie pogorszyć relację między nim a opiekunem,

– powolnym i wyraźnym mówieniu- opiekun mówiąc do seniora powinien stać naprzeciwko niego tak, by senior widział usta opiekuna- to bardzo ułatwia zrozumienie,

– unikaniu rozproszeń- senior powinien dokładnie nas słyszeć, w tle nie powinien grać telewizor, radio czy cokolwiek, co może zakłócić mowę opiekuna,

– komunikowaniu się w sposób niewerbalny- mowa to nie tylko przekaz werbalny, ale też ważne są gesty oraz mimika, posługując się tymi kanałami mowy niewerbalnej stwarzany seniorowi szansę na lepsze zrozumienie siebie.

Aparat słuchowy odpowiednim wyjściem?

Może dojść do sytuacji, gdy aparat słuchowy jest już zalecany, a nawet jest absolutną koniecznością. Nawet senior z niedużym ubytkiem słuchu powinien go nosić – ucho, do którego dociera dzięki aparatowi 100% informacji z otoczenia wciąż „ćwiczy”, aparat jest swoistą rehabilitacją dla takiego ucha i nie pozwala na pogłębianie się niedosłuchu.

Dobry słuch to dla seniora też inna korzyść – mózg, który odbiera bodźce słuchowe za pomocą zmysłu słuchu, pozostaje dłużej sprawny, senior na dłużej zachowuje sprawność psychiczną oraz intelektualną. Po poradę w sprawie aparatu słuchowego powinniśmy udać się z podopiecznym do gabinetu badania słuchu. W gabinetach takich pracują protetycy słuchu – często we współpracy z laryngologami – którzy wykonują profesjonalne testy słuchu pozwalające określić stopień jego upośledzenia. Typ niedosłuchu (przewodzeniowy lub odbiorczy) i jego zaawansowanie pozwolą protetykowi zaproponować najlepsze rozwiązanie – aparat słuchowy lub różne inne treningi słuchowe.

Profesjonalny gabinet protetyki słuchu wykona szereg badań, na które warto zarezerwować sobie około 1,5 godziny. Dobór i dopasowanie aparatu to kolejna wizyta mogąca trwać około 1 -2 godziny. Standardem są także kontrole, na które należy się zgłaszać około raz na 2 -3 miesiące.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]