Odwodnienie u osób starszych

842
Odwodnienie u osób starszych

Odwodnienie organizmu to stan, który często zdarzać się może seniorom, niestety jest to stan zagrażający ich zdrowiu lub nawet życiu. Z uwagi na to, nigdy nie powinien być ignorowany. Dlatego też członkowie rodziny lub opiekuni powinni być wrażliwi na to, by nie dopuścić swojego podopiecznego do stanu odwodnienia. Na odwodnienie najbardziej narażone są osoby po 65. roku życia.

Odwodnienie – symptomy

Odwodnienie organizmu jest to stan, w którym ilość wody w organizmie jest zbyt niska, by ten mógł dobrze funkcjonować. Odwodnienie jest zachwianiem równowagi wodno- elektrolitowej organizmu człowieka. Wyróżnić możemy 3 rodzaje odwodnienia:

– hipertoniczne- gdy więcej ubywa nam wody niż elektrolitów,

– hipotoniczne- gdy więcej tracimy elektrolitów niż wody,

– izotoniczne- gdy utrata i wody i elektrolitów jest na takim samym poziomie.

Senior może się odwodnić z wielu przyczyn, wśród których najbardziej często są biegunki, wymioty, pocenie się (często senior odwadnia się w upalne dni) i gorączka. Ale odwodnienie może być także spowodowane chorobami nerek, a nawet chorobą Parkinsona, która wiąże się z niechęcią do przyjmowania płynów i pokarmów. Seniorzy, którzy cierpią na cukrzycę są bardziej podatni na odwadnianie się organizmu. Seniorzy, nawet dość zdrowi, często przestają odczuwać pragnienie i potrzebę uzupełniania płynów, co także jest bardzo częstą przyczyną występowania odwodnienia.

Na jakie objawy zwrócić uwagę? Otóż do pierwszych objawów odwodnienia organizmu należą:

– rzadkie oddawanie moczu,

– wzmożone pragnienie,

– brak apetytu,

– suchość w jamie ustnej,

– wzdęty brzuch,

– ospałość, senność,

– utrzymujące się infekcje układu moczowego.

To objawy, które wymagają natychmiastowego nawodnienia organizmu. Jeżeli nie dojdzie do podania seniorowi płynów, możemy zaobserwować dużo groźniejsze objawy, do których należą:

– przyspieszona akcja serca,

– brak elastyczności skóry,

– gorączka i brak pocenia się,

– zmniejszenie napięcia gałek oczu.

W rezultacie może nawet dojść do utraty przytomności, spadku ciśnienia krwi w pozycji stojącej oraz wystąpienia drgawek. Jeżeli widzimy już jedne z pierwszych objawów odwodnienia, warto skonsultować się z lekarzem bądź z pielęgniarką.

Zapobieganie odwodnieniu

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego ważnym jest, by nie dopuszczać do odwadniania się seniora. Kilka sposobów co robić:

– opiekun seniora musi bezwzględnie dbać i pilnować, by jego podopieczny wypijał dziennie chociaż 2 litry płynów, mogą być to zwykła woda, słabe herbaty, zupy,

– jeżeli podopieczny ma gorączkę lub wymiotuje należy szczególnie dbać o uzupełnianie w tym czasie wody w jego organizmie, przy łóżku chorego seniora musi zawsze stać szklanka pełna wody,

– dobrze jest podawać seniorowi coś do picia częściej, a w mniejszych ilościach- to sprawi, iż będzie on pił dużo chętniej; jeżeli senior nie lubi pić i domawia tego, podawać mu należy dużo soczystych warzyw i owoców (arbuzów, truskawek, melonów, winogrona i pomarańczy)

– w upalne dni podawajmy seniorom napoje atrakcyjnie schłodzone- to zwiększy szansę, iż chętnie je wypiją; dobrym sposobem na gorące dni jest także przygotowanie owocowych sorbetów czy koktajli; w upalne dni zapotrzebowanie na płyny wzrasta i senior powinien wypijać kolejne dodatkowe 250 ml płynu na każdy jeden stopień powyżej 36 stopni Celsjusza,

– pamiętać także należy, by w naprawdę upalne dni senior nie przebywał za długo na słońcu (konieczne wtedy są bezwzględnie nakrycie głowy oraz krem z wysokim filtrem); jeżeli senior chce poprzebywać poza domem, powinien być pod stałym nadzorem opiekuna.

Odwodnienie u osób starszych – leczenie

Jeżeli w porę nie zapobiegliśmy odwodnieniu u osoby starszej, pozostaje leczenie.  W przypadku odwodnienia hipertonicznego podaje się płyny bezelektrolitowe – wodę lub niesłodzoną herbatę. W przypadku poważnego odwodnienia podaje się najczęściej dożylnie 5 procentową glukozę (w przypadku odwodnienia hipertonicznego, a w przypadku odwodnienia hipotonicznego roztwór chlorku sodu lub chlorku sodu i chlorku potasu.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]