Praca w opiece i nauka niemieckiego na własną rękę

1668
Praca w opiece i nauka niemieckiego na własną rękę

Planujesz wyjechać za naszą zachodnią granicę i pracować w charakterze opiekunki osoby starszej? Jedną z kwestii, która ułatwi Ci tę pracę jest zdecydowanie średnia lub dobra znajomość języka niemieckiego. Umiejętność komunikowania się w tymże języku wpływa też znacząco na poziom otrzymywanego wynagrodzenia.

Jednym słowem warto uczyć się języka niemieckiego, na kursach lub na własną rękę. Przyjrzyjmy się jak wygląda specyfika tej pracy i kwestie językowe.

Na skróty:

Opiekunka osoby starszej w Niemczech – wymagania

Starając się o pracę w charakterze opiekunki osoby starszej warto mieć ukończony kurs opiekuna, jednak nie jest to sprawa obligatoryjna. Do pracy w opiece wyjeżdżają także chętnie emerytowane pielęgniarki, nauczycielki czy fizjoterapeutki chcące podnieść sobie emeryturę. Opiekunem osoby starszej może być jednak każdy, aczkolwiek warto posiadać szereg cech, które będą pomocne w pracy na tym stanowisku.

To praca dla osób cierpliwych, wrażliwych i empatycznych na cierpienie i ograniczenia osób starszych, odpowiedzialnych, lubiących codzienny kontakt z drugim człowiekiem, asertywnych i uczciwych. To praca wymagająca dużej odporności psychicznej, a także siły fizycznej. Wszystkie te kwestie należy wziąć pod uwagę aplikując na takie stanowisko, gdyż jest to praca wymagająca w jakimś sensie powołania. Często kluczową kwestią, na jaką patrzą osoby zatrudniające jest doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku.

Dość często pojawiającym się kryterium, jeżeli idzie o zatrudnienie jest posiadanie prawa jazdy – wielu podopiecznych wymaga zawożenia na wizyty lekarskie czy rehabilitacyjne. Osoba ubiegająca się o pracę opiekuna powinna w przynajmniej podstawowym stopniu znać język kraju, do którego aplikuje i dobrze, jeżeli nie posiada nałogów.

Opiekunka osoby starszej bez znajomości języka

Opiekunka osoby starszej bez znajomości języka zarobi mniej- zachodzą tutaj spore zależności w tej kwestii, osoba znająca język może zarobić nawet 500 euro więcej niż taka bez umiejętności językowych. To pokazuje, że naprawdę warto postawić na uczenie się. Osoby starsze często poza potrzebą pomocy w zakresie pielęgnacji, higieny czy wykonania dla nich innych drobnych czynności domowych, potrzebują najzwyczajniej rozmowy i obecności oraz zrozumienia.

Trudno sprostać emocjonalnym potrzebom podopiecznego bez możliwości słownego komunikowania się z nim. Żeby więc ułatwić sobie znacząco pracę, a także być większym wsparciem dla osoby starszej, warto zadbać o znajomość języka niemieckiego. Osoba bez znajomości języka niemieckiego, ale chcąca uczyć się go dopiero tam na miejscu, może liczyć na wsparcie koordynatorów z agencji zatrudnienia, którzy pomogą jej w pierwszych dniach odnaleźć się w nowym środowisku.

Z pomocą przychodzi także często rodzina podopiecznego. Zmniejsza to poziom stresu, jednak dla pełnego komfortu należy przed wyjazdem zatroszczyć się o minimum umiejętności komunikacyjnych w języku niemieckim. Kilka podstawowych zwrotów ułatwi nam pierwszy kontakt w nowym kraju.

Nauka języka niemieckiego na własną rękę

Jak można efektywnie uczyć się języka niemieckiego na własną rękę? Warto poświęcać temu chociaż godzinę dziennie, a sposobów jest wiele. Naturalnie na pierwszym miejscu mamy możliwości pojawiające się w Internecie- setki stron z treściami przydatnymi do uczenia się języka w domu- rozmówki, słuchowiska, ćwiczenia gramatyczne, ćwiczenia z pisowni, nauka słówek na wiele sposobów.

Do nauki języka niemieckiego możemy wykorzystać też, co najprostsze, swojego podopiecznego! Prosząc go o mówienie do nas powoli i wyraźnie, powtarzajmy i zapisujmy sobie dane zwroty, a zaczną się nam one szybko utrwalać. Wykorzystuj także to, co widzisz i słyszysz na co dzień- telewizję, radio, niemieckojęzyczne strony w Internecie, gazety, ulotki, a nawet instrukcje obsługi- np. urządzeń dla seniorów.

W sposób naturalny sprawią one, że Twój umysł będzie chłoną słówka, wyrażenia, zwroty, polecenia, a stąd już niedługa droga do swobodnej komunikacji!

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]