By dobrze dbać o innych, najpierw zadbaj o siebie
Kiedy chcemy podjąć pracę, której celem jest opieka nad inną osobą, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy my potrafimy zadbać o siebie. Praca opiekuna jest wymagająca, dlatego też zdrowy styl życia, jest istotnym elementem w jej podjęciu. Najważniejsze jednak jest uchronienie kandydata przed konsekwencjami, nie w porę odkrytej choroby. W tym celu bardzo ważne jest wykonanie badań lekarskich przed podjęciem pracy.
Na skróty:
- 1. Wizyta lekarska przed podjęciem pracy jako opiekun osoby starszej
- 2. Badania profilaktyczne – kiedy je wykonać?
- 3. Zdrowa dieta ma wpływ na naszą pracę
Wizyta lekarska przed podjęciem pracy jako opiekun osoby starszej
Niestety najczęstszą chorobą, na którą narażone są kobiety to rak piersi. W ciągu roku, aż osiemnaście tysięcy kobiet dowiaduję się o tym, że zachorowało. Drugą w kolejności chorobą, której diagnozowanie wykazuję, aż osiem tysięcy chorujących, to nowotwór jelita grubego. Jeśli chodzi o mężczyzn, aż osiemnaście procent z nich dowiaduję się o nowotworze płuc.
Jeśli skupilibyśmy swoje myślenie na statystykach, moglibyśmy zauważyć, że najczęstszym powodem zgonów okazują się nowotwory. Niestety według prognoz zachorowalność wcale nie zmaleje, a wręcz przeciwnie będzie rosła. Na szczęście tak nie musi być. Postęp medycyny i systematycznie prowadzone badania skutecznie prowadzą do leczenia nowotworów. Więc jeśli myślisz, że wszelkiego rodzaju badania są niepotrzebne, słono się mylisz.
Badania lekarskie przed pracą opiekuna to bardzo istotna sprawa. Może uważasz, że to strata czasu lub że profilaktyka nie jest potrzebna, ale pomyśl. Jako opiekun do osób starszych masz styczność z wieloma osobami, ciągle podróżujesz, a twoje zdrowie niezauważalnie na tym traci.
Po co więc zawracać sobie tym głowę? Ponieważ tak niewielka rzecz może uratować Twoje życie. Jeśli zdecydujesz się na profilaktykę, możesz zastanawiać się co będzie, jeśli coś zdiagnozują. Lecz co, jeśli zdiagnozują coś za późno? Bez szans na uratowanie, bez szansy na leczenie.
Badania profilaktyczne – kiedy je wykonać?
Co więc powinieneś/ powinnaś zrobić w tym momencie? Na pewno umówić się na wizytę. Kiedy ostatnio byłaś na cytologii, mammografii lub klasycznych badaniach krwi? No właśnie, w tym tkwi najczęstszy problem, sprawdź najbliższy termin i zarezerwuj go, aby porozmawiać z lekarzem. Szczególnie ważne są badania profilaktyczne, wykonywane przed podjęciem pracy.
W zależności od podejmowanej pracy i jej charakteru należy zadbać o odpowiednie badania. Na ogół konieczne jest wykonanie badań ogólnych – to dotyczy większości zawodów, dopiero badania szczegółowe zależne są od typu pracy. Chcąc pracować jako opiekun dla innych ważne jest ogólne dobre samopoczucie oraz brak zdiagnozowanych chorób zakaźnych i przewlekłych, a także takich które mógłby by ograniczyć naszą koncentracje czy aktywność fizyczną.
Zdrowa dieta ma wpływ na naszą pracę
Każdy lekarz pracy może potwierdzić nam, że pozytywny wpływ na nasze zdrowie ma dieta. Zależność zdrowa dieta, a praca charakteryzuję się zaczęciem dnia od pożywnego śniadania. Jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który dostarcza nam niezbędnych do funkcjonowania, składników odżywczych. Mózg rozpoczyna swoją pracę, zwiększa się wydajność organizmu, a układ nerwowy zaczyna prawidłowo funkcjonować.
Następny krok to odpowiednia kaloryczność zjadanych posiłków. Powinniśmy pamiętać, że im większy wysiłek, tym większe okazuję się zapotrzebowanie na energie. Ważne jest, aby posiłki spożywać regularnie, dzięki czemu unikniemy spadkom koncentracji oraz energii w ciągu dnia. Swoją dietę powinniśmy opierać na węglowodanach, ale tych dobrych. Dobre węglowodany to takie, których indeks glikemiczny jest niski jak na przykład rośliny strączkowe czy produkty pełnoziarniste.
Jednakże najważniejszą z zasad jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Według obliczeń dorosły człowiek powinien dziennie spożyć około 2,5 litra wody. Odwodnienie organizmu może zmniejszyć nasza efektywność nawet o dwadzieścia procent. Oczywiście zdrowa dieta to nie wszystko, równie ważną rzeczą, jaką powinniśmy włączyć w codzienność, jest sport.
Jeśli nie mamy drygu do biegania, jazdy na rowerze lub pływania, poświęćmy raz w tygodniu, chociażby piętnaście minut na spacer. Świeże powietrze ma nadzwyczajny wpływ na nasz organizm, dzięki niemu dotleniamy zarówno nasze ciało, jak i najważniejsze do funkcjonowania serce czy mózg.